Ülesandega üle lahe. Propaganda mitu nägu

Ülesandega üle lahe. Propaganda mitu nägu
Author: Pekka Lehtonen
Language Estonian
Pages: 224
Goodreads Rating: 3.00
Published: 2016 by Kirjastus K&K

Pekka Lehtonen töötas aastakümneid ajalehe Kansan Uutiset korrespondendina Berliinis, Varssavis, Moskvas ja Tallinnas, tehes samal ajal kaastööd ka teistele uudistekanalitele. Nüüdseks on pika ajakirjanikukarjääriga Lehtonen pensionil. 1960. aastatel elas Tallinnas viis soomlast, üks neist noor Lehtonen, kes töötas Eesti Raadio soomekeelsete saadete toimetuses.

Tema ülesanne oli kujundada Soome mõjutamiseks tehtav propaganda selliseks, et see kuulajaid veenaks. Autor võrdleb poole sajandi tagust propagandat praegusega ning leiab, et tänapäeval üritatakse teisi riike ja nende kodanikke mõjutada mitu korda jõhkrama ja valelikuma propagandaga kui ükski propagandaraadio seda pool sajandit tagasi tegi. Ka on propaganda tegemise viisid varasematest palju tõhusamad, häbematumad ja vastutustundetumad Oma raamatus viib toimetaja Lehtonen lugeja Eesti Raadio toimetusse, stuudiotesse ja kohvikusse, kus mõnikord lendas „kihisevalt“ kork juba hommikupoolikul. Kuidas käis töö Eesti Raadios? Kes olid need inimesed, kes saateid tegid, ja kuidas elati Nõukogude Eestis 1960.

aastatel? Raamatu „Ülesandega üle lahe“ tegevus lõpeb 1990. aastatega, kui Lehtonen oli keset Eesti iseseisvuse taastamisega seotud sündmuste keerist, tehes reportaaže hirmusegastest, kuid lootusrikastest päevadest. Pekka Lehtoneni ”Ülesandega üle lahe” ei ole pelk mälestuste kogu. Eelkõige on see isiklikul kogemusel ja esmastel allikatel põhinev väärtuslik ajalooraamat ning samas ka osa 18. detsembril oma 90. juubelit tähistava Eesti raadio ajaloost.